Home Uncategorized Hamza: Votuesi i PDK-së mund të mos votojë fare, por s’voton parti...

Hamza: Votuesi i PDK-së mund të mos votojë fare, por s’voton parti të tjera

104
0

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, nuk po i beson fort sondazhit të UBO Consulting, që u prezantua mbrëmë në Rubikon të Klan Kosovës, që e nxori Vetëvendosjen të parën me 46,2 % e PDK-në të dytën me 16 %.

“Fillimisht duhet të shihet se sa është numri i votuesve që do të dalin në zgjedhje. A do të jetë numri i njëjtë që ka qenë, apo do të jetë numër më i madh i votuesve, sepse kjo ka shumë ndikim. 46 % është ndryshe nëse është në 800 mijë, 900 mijë, apo 1 milion votues”.

“Nëse një subjekt politik në zgjedhjet e kaluara i ka pasë 220 mijë vota të cilat kanë qenë edhe si rezultat i votave nga diaspora, atëherë është e rëndësishme të dihet se a janë të përfshira votat e diasporës ose jo. Në atë rezultat ka ndikuar edhe prezenca në listë e Mimoza Kusari-Lilës e cila i ka pasë në atë moment një pjesë të votave që lidhen me të dhe Alternativën, pastaj është edhe shkrirja e AKR-së në Vetëvendosje”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here