Home Uncategorized Presidenti më i moshuar i ShBA-ve sot feston ditëlindjen, kaq vite mbush

Presidenti më i moshuar i ShBA-ve sot feston ditëlindjen, kaq vite mbush

128
0

Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbush sot 78 vjeç. Pikërisht pas dy muajsh, ai do të marrë frenat e një kombi të përçarë politikisht, duke u përballur me krizën më të rëndë shëndetësore në një shekull, papunësinë e lartë dhe llogaritjen e padrejtësisë racore.

Ndërsa lufton me këto çështje, Biden do të përpiqet të arrijë një tjetër qëllim: Të demonstrojë para amerikanëve se mosha nuk është veçse një numër dhe ai është në gjendje të punojë.

Biden do të betohet si presidenti më i moshuar në historinë e kombit, duke spostuar Ronald Reagan, i cili u largua nga Shtëpia e Bardhë në 1989 kur ishte 77 vjeç dhe 349 ditësh.

Mosha dhe shëndeti i Biden dhe Presidentit Donald Trump – katër vjet më i ri i se Biden – u shfaq gjatë një gare që u vendos nga një elektorat më i ri dhe më i larmishëm dhe në një moment kur kombi nuk po përballet me mungesë të çështjeve të pasojave.

Ross Baker, një shkencëtar politik në Universitetin Rutgers i cili ka këshilluar ligjvënësit, të dy palët tha se Biden duhet të ndërtojë kredibilitet me popullin amerikan se është fizikisht dhe mendërisht i aftë për këtë punë.

Gjatë gjithë fushatës, Trump, 74 vjeç, nuk humbi asnjë shans për të nxjerrë në pah gabimet e Biden dhe për të argumentuar se Demokratit i mungonte mprehtësia mendore për të udhëhequr kombin.

Si kritikët, ashtu edhe disa mbështetës të Biden shqetësoheshin se ai po dërgonte mesazhin e gabuar në lidhje me qëndrueshmërinë e tij duke mbajtur një plan publik relativisht të lehtë ndërsa Trump I deklaronte në terren betejat. Biden ia atribuoi axhendën e të lehtë të qenit i kujdesshëm gjatë pandemisë së koronavirusit.

Disa nga rivalët e Biden në zgjedhjet paraprake Demokratike gjithashtu ngritën një pikëpyetje mbi moshën – duke ngritur pyetjen nëse dikush nga brezi i Biden dhe Trump ishte personi i duhur për të udhëhequr një komb që merret me çështje të tilla si ndryshimi i klimës dhe racës pabarazia

Brian Ott, një profesor i komunikimit në Universitetin Shtetëror të Misurit, i cili studion retorikën presidenciale, tha se Biden nuk ishte mbresëlënës si aktivist, por ka dalë shumë më efektiv me vërejtjet e tij publike që nga Dita e Zgjedhjeve.

Ott tha se fjalimi i Biden për fitoren ishte prekës dhe ndjeshmëria e tij u tregua në një diskutim virtual që ai mbajti në fillim të kësaj jave me punonjës të kujdesit shëndetësor në vijën e parë. Përvoja e presidentit të zgjedhur – një kombinim i moshës dhe gati 50 vjet në politikë – përcjell më shumë qartësi përmes prizmit të qeverisjes sesa kaosi i fushatës, tha ai.

“Retorika e qeverisjes, ndryshe nga retorika e fushatës, është më bashkëpunuese sesa kundërshtare,” tha Ott.

Mosha relativisht e përparuar e Biden gjithashtu i jep një premium më të lartë cilësisë së stafit të tij, tha Baker si zgjedhja prej tij e senatores Kamala Harris, gati 20 vjet më të re se ai. Biden e ka përshkruar veten si një president pa e ka përjashtuar kandidimin për një mandat të dytë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here