Home Uncategorized Trump konteston fitoren e Bidenit/ Ja çfarë do të bëjë duke filluar...

Trump konteston fitoren e Bidenit/ Ja çfarë do të bëjë duke filluar nga e hëna

116
0

Donald Trump nuk e pranon fitoren e kundërshtarit të tij Joe Biden, fitore që e bën atë presidentin e 46-të të SHBA-ve.

“Ne të gjithë e dimë pse Joe Biden po nxiton të paraqitet në mënyrë të gabuar si fitues dhe pse aleatët e tij të medias po përpiqen kaq shumë ta ndihmojnë atë: ata nuk duan që të zbulohet e vërteta. Fakti i thjeshtë është që këto zgjedhje nuk kanë mbaruar kurrë”, tha Trump.

Fakti i thjeshtë është se këto zgjedhje kanë mbaruar. Votat përfundimtare do të vazhdojnë të numërohen në dhjetëra shtete, por nuk ka asnjë mënyrë që Trump të kthehet në garën presidenciale në këtë pikë.

“Duke filluar nga e hëna fushata jonë do të fillojë ndjekjen penale në gjykatë për të siguruar që ligjet zgjedhore të përkrahen plotësisht dhe fituesi i ligjshëm të shpallet”, tha Trump.

Fushata e rizgjedhjes së presidentit ka ngritur padi në shtete të shumta të fushës së betejës këtë javë, por disa prej tyre janë hedhur poshtë tashmë dhe ekipi i Biden i ka hedhur poshtë si “të pa merituara”.

***

Presidenti Donald Trump duket se nuk do të pranojë rezultatin e zgjedhjeve, pavarësisht se Joe Biden u shpall Presidenti i Shteteve të Bashkuara.

“Stafi ynë elektoral do të fillojë menjëherë procedurat ligjore për t’u siguruar se ligjet elektorale janë zbatuar dhe të vërtetohet që postin do e marrë fituesi i duhur”, tha Trump.

Fushata pretendon për disa sfida ligjore në Filadelfia edhe pse nuk ka prova për parregullsi.

Mbikëqyrës të të dyja partive kanë qenë të pranishëm gjatë numërimit të votave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here