Home Uncategorized Nuk e paskemi parë kurrë gruan e Sinan Vllasaliut,kaq e bukur qenka...

Nuk e paskemi parë kurrë gruan e Sinan Vllasaliut,kaq e bukur qenka ajo(FOTO)

132
0

FOTOJA NE FUND TE ARTIKULLIT

Sinan Vllasaliu është këngëtari i mirënjohur shqiptar, e që ofroi për publikun hite që janë kënduar e dëgjuar për vite me radhë. Ai është një prej këngëtarëve që është gjithmonë aktiv në muzikë e në projekte dhe secila këngë e tij është më e suksesshme se tjetra, e kjo është meritë e zërit të tij të veçante mé póshté mund ta shíhní fótón nga gruaja e sinanit.

E sot gruaja e tij Teuta ka postuar një fotografi të kohës së rinisë së saj, nga e cila na bën të shohim sa e bukur paska qenë ajo në ato vite./ORAinfo

BIOGRAFIA E SINAN VLLASALIUT
Sinan Vllasaliu lindi në Prishtine me 31 Mars 1963. Me muzikë ka filluar te merret që në moshën 7-8 vjecare. Ka përfunduar shkollen e mesme të muzikës ‘Prenk Jakova’ për Kanto dhe Piano si dhe Fakultetin e Arteve të bukura në Prishtinë. Ai ka marrë pjesë në të gjitha festivalet e asaj kohe siç ishin Akordet e Kosoves’, Okarina e Artë etj.

Ka fituar mjaft çmime dhe nga do që shkonte në çdo Festival triumfonte pa u ndalur. Paraqitja e tij e parë skenike ishte në vitin 1986 kur për herë të parë merr pjes në festivalin Okarina e Artë ku u shpreblye me vendin e parë me këngën “Kthehu oj rini”.

Në vitin 1987 still i tij muzikor ndryshoj paksa dhe kenga e re “Zogu” e kompozuar nga kompozitorja Selvete Krasniqi, u inspiruar nga vargjet e poetit Ali Podrimja. Në vitin 1988 merr pjesë përsëri në festivalin Okarina e Artë poashtu me këngën “Zogu”.

Në vitin 1989 fillon regjistrimin e këngës “Niset trimi për Gurbet” një këngë qe bëri bujë në Shqiperi, Maqedoni, Mal te zi, diasporë e shumë e shumë treva shqiptare.

Në vitin 1990 paraqitet në Festivalin Akordet e Kosovës me të njejten këngë ‘”Niset Trimi për Gurbet”. Në 26 shtator 1990 u mbajt nje koncert ne Gjermani ku Sinani paraqitet ne skene me disa këngë Si psh: “Kosova po qan”, Niset trimi per gurbet’,etj.

Në 1 Mëntor 1990 u mbajt nje koncert në sheshin ‘Zahir Pajaziti’, ku ishin mbledhur mbi 80.000 vetë, ishte koha e demostrateve dhe fillon me nje këngë të re “Kur Kosova s’bëhet shkine”.

Më 3 dhjetor 1990 publikon albumin e tij të parë “Kur Kosova s’bëhet shkinë” qe perbante 8 këngë patriotike. Në vitin 1991 paraqitet persëri ne festivalin “Okarina e Artë” me këngën “Ilirjana” ku shprëblehet me cmimin e parë.

Në dhjetor 1992 paraqitet në Radio Televizionin Shqiptar (RTVSH ) me këngën “Më ndihmoni”, kjo këngë beri buj ne te gjitha trevat shqiptare dhe u shpreblye me vendin e tretë. Në vitin 1993 nxjerr ne treg videoklipin e kengës “Më ndihmoni”, një videoklip qe nuk harrohet kurrë dhe pse ka 22 vite qe eshte realizuar.

Në vitin 1994 nxjerr ne treg këngën “Takatlushja” ne bashkpunim me Gilin dhe Ilir Beranin nje kenge që gjithashtu u bë një hit jo vetem ne Kosove por ne te gjitha trevat shqiptare. Në vitin 1995 nxjerr ne treg këngën “Babi pse brengosesh” në bashkpunim me vajzen e tij Edona Vllasaliun.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here