Home Uncategorized Si duket fshati në Dagestan ku u rrit Khabib-i: Kampioni do jetojë...

Si duket fshati në Dagestan ku u rrit Khabib-i: Kampioni do jetojë aty, pa telefon e internet por me xhami

378
0

Kampioni në pesha të lehta UFC, Khabib Nurmagomedov ka njoftuar fundin e karrierës së tij. Menjëherë pas fitores ndaj Justin Gaethje, ai njoftoi se po largohej nga MMA dhe se dëshironte të kthehej në fshat në malet e Dagestanit, ku dhe u rrit.

Fshati i tij i lindjes quhet Sildi. Khabib do të jetojë në një shtëpi modeste me familjen e tij, larg gjithçkaje.

Fshati Sildi ndodhet afër kufirit me Çeçeninë. Qyteti më i afërt është 40 kilometra larg, nuk ka internet dhe telefon dhe rreth 200 njerëz të tjerë jetojnë në të.

Shkolla dhe xhamia janë një detyrim i përditshëm për fëmijët në këtë fshat. Popullsia merret me bujqësi dhe mbarështimin e dhive dhe deleve, ku një kamion arrin në fshat çdo muaj për të furnizuar me ushqim.

Khabib është padyshim i gatshëm të kthehet aty.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here