Home Uncategorized “Shtrëngoni dhëmbët edhe pak”/ Mjeku epidemiolog jep lajmin e mirë për rastet...

“Shtrëngoni dhëmbët edhe pak”/ Mjeku epidemiolog jep lajmin e mirë për rastet me Covid-19

151
0

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti duket shpresëplotë se numri i të infektuarve me koronavirus në vendin tonë është drejt uljes.

Alimehmeti bën një bilanc të shifrave të dy ditëve të fundit, dje dhe pardje dhe sipas tij fillimi i rënies së të infektuarve është afër.
“Forca miq! Shtrëngoni dhëmbët edhe pak”, shk ruan ai ndër të tjera.

Postimi i mjekut:
SUPER!

Dy dite rresht me sinjale te mira! ?
Dje: 112 raste te reja nder 801 testime.
TPP 112 / 801 = 14.0%

Sot: 84 raste te reja nder 796 testime.
TPP 84 / 796 = 10.6%
Javen e kaluar TPP ishte 19%.

Kujtoj qe benchm arku i OBSH-se eshte TPP <10%, per te t eguar nje gjurmim te kenaqshem te rasteve. Gjithashtu, per tre dite rresht numri i te sheru arve eshte me i larte se rastet e reja. Sot: 97 te sheruar dhe 84 raste te reja. Dje: 132 te sheruar dhe 112 raste te reja. Par dje: 158 te sheruar dhe 156 ras te te reja. Le te shpresojme qe kjo ecuri do te vaz hdoje edhe ne ditet ne vijim. ? Forca miq! Shtrengoni dhembet edhe pak. Fillimi i renies duket se eshte afer!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here